V ČR a SR funguje zcela unikátní elektronická platforma určená poskytovatelům SVR

Platforma Flexigate je elektronická platforma určená poskytovatelům služeb výkonové rovnováhy, kteří z různých důvodů potřebují prodat již existující kontrakt mezi nimi a provozovatelem přenosové soustavy (PPS - ČEPS/SEPS).

Platforma funguje zvlášť v České republice a zvlášť na Slovensku. Mezi prvními subjekty, kteří se úspěšně do platformy registrovaly jsou Slovenské elektrárne, TEPLÁREŇ Považská Bystrica, GreenBat, SUAS BESS, Digital Energy Services, Elektrárna Tisová, Sokolovská uhelná, právní nástupce a EIFlexi. Další společnosti jsou ve fázi registrace.

„V tuto chvíli jsme ve fázi registrace společností na platformu. Z dosavadního zájmu o registrace věřím, že produkt, který nabízíme, je zajímavý pro všechny poskytovatele služeb výkonové rovnováhy bez rozdílu velikosti. Platforma je unikátní tím, že otvírá sekundární trh s podpůrnými službami a představuje inovativní řešení vycházející z našich zkušeností s obchodováním s elektřinou v mnoha Evropských zemích"  říká generální sekretář PXE, David Kučera.

Platforma jednoduše a transparentně, za jasně definovaných podmínek, umožňuje najít náhradního poskytovatele služby a tím se vyhnout smluvní pokutě od PPS. Umožnuje optimalizovat vlastní výrobní portfolio ve vazbě na aktuální cenu emisních povolenek a silové elektřiny. Na platformě mohou poskytovatelé dodatečně nakoupit od jiných poskytovatelů SVR kontrakt, a to například v případě, že byli na primárním trhu neúspěšní.

„Jsme rádi, že jsme mohli při vývoji této platformy uplatnit naše letité zkušenosti ve vývoji informačních systémů pro českou a evropskou energetiku. V případě úspěchu na českém a slovenském trhu je platforma technicky připravena i pro další trhy v EU,“  říká Jan Konrád, člen představenstva společnosti Unicorn Systems.
„Platformu jsme představili českým i slovenským poskytovatelům SVR v polovině května. Od té doby jsme uspořádali pro poskytovatele několik workshopů, abychom je seznámili s prostředím platformy. Zároveň pro společnosti nabízíme i individuální školení, kde jim rádi vysvětlíme, jak platforma funguje,“  dodává Kateřina Hamzová, jednatelka Flexigate, s.r.o.

Platformu vyvinula společnost Unicorn Systems s využitím Unicorn Mobile-First loT-Ready Cloud Architecture, která propojuje moderní technologie a procesy pro výrobu aplikací. Provozovatelem platformy Flexigate je Power Exchange Europe, a. s. (PXE).

Flexigate

Platforma FLEXIGATE slouží poskytovatelům SVR jako tzv. Secondary Market s podpůrnými službami a umožňuje poskytovatelům mezi sebou převádět kontrakty se službami výkonové rovnováhy. Platforma funguje na českém a slovenském trhu.

Power Exchange Europe, a. s.

PXE byla založena v červenci 2007, od roku 2017 je součástí skupiny EEX Group a v jejímž rámci zaštiťuje obchodování s deriváty na elektrickou energii s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku, Bulharsku a Chorvatsku. Dále ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) zaštiťuje burzovní trh se zemním plynem s místem dodání na český virtuální obchodní bod. PXE rovněž nabízí koncovým spotřebitelům možnost nalezení nejvhodnějšího dodavatele elektrické energie prostřednictvím elektronických aukcí.

Unicorn

Unicorn je renomovaná evropská společnost poskytující ty největší informační systémy a řešení z oblasti informačních technologií. Dlouhodobě se soustředíme na vysokou přidanou hodnotu a konkurenční výhodu přinášenou našim zákazníkům. Působíme na trhu již od roku 1990 a za tu dobu jsme vytvořili řadu špičkových a rozsáhlých řešení, která jsou rozšířena a užívána mezi těmi nejvýznamnějšími podniky z různých odvětví. Jsme zároveň provozovateli internetové služby Plus4U, ve které nabízíme široké portfolio služeb založených na robustních softwarových řešeních pro malé a střední podniky, a hlavně pro lidi. Náš software pomáhá efektivnímu a šetrnému zacházení s přírodními zdroji a ohleduplnému chování k životnímu prostředí.